HİZMETLER

Endüstriyel Temizlik

Endüstriyel temizlik, branşında en fazla önem arz eden bölümlerin başında gelmektedir. Fabrikalar veya firmalar ciddi bir üretim potansiyeli içindeyken, faaliyetlerin durmaması ve işlerinin sürekliliğini sağlamada yöneticilere iş düşmektedir. Türkiye’de endüstriyel faaliyet denildiğinde en büyük ayağını yiyecek ve içecek üreticileri, paketleme üretim gibi hizmetleri veren fabrikalar oluşturmaktadır. Fabrikaların özellikle üretim bandında birden çok mamul, birbirine yakın vardiya saatlerinde üretimi sonucu bir takım ürün karışıklığı ve kirlenme durumları başa gelebilmektedir. Bu durum da üretilen mamulün kalitesinde veya ambalajında kimi zaman kusur teşkil etmekte ve üretici firmayı bir hayli sıkıntıya sokabilmektedir.

Dolaylı olarak insan faktörüne dayalı bir sektör olan endüstri, temizlik konusunda yapılması gerekenleri yapmayı erteleyen fabrika veya işletmeler, göz ardı edilen ihmallerin bile ne kadar ciddi sıkıntılara sebep olabileceği düşünüldüğünde keşke dememek için önemli bir biçimde dikkate alınmalıdır. Hijyen planlaması oluşturmak için gereken bütçe oluşturularak, doğru temizlik kontrollerin sağlanması firmanın yararına olacaktır.

Bununla beraber, çapraz bulaşma diye tabir edilen hijyen sorunlarında endüstriyel alanlarda büyük bir titizlikle durdurulması gereken bir sorun teşkil etmektedir. Bilindiği gibi enfeksiyonlar sadece direk bulaştırıldığı yaşam alanlarında kalmamakta, herhangi bir temas eden yüzeye de geçmektedir. Bu şekilde büyük alanlara kolaylıkla yayılabilmektedir. Bu sebeptendir ki; özellikle üretim yapan fabrikalarda ve birçok endüstriyel alanlarda kullanılması gereken endüstriyel temizlik malzemelerinin her biri ayrı çalışma alanlarında kullanılacak şekilde sınıf sınıf oluşturulmalıdır. Çalışma ortamlarında uygulanan hijyenin, sorunsuz bir biçimde devam ettirilmesi hedeflenmelidir. Endüstriyel temizlik konusundaki sorunların başını çekenlerden birisi de budur. Profesyonel bir temizlik şirketi ile anlaşırken dikkat edilmesi gerekenler arasında ilk sırada gelmektedir.

  • endüstriyel temizlik
  • ankara endüstriyel temizlik