HİZMETLER

Hastane Temizliği

Hastane temizliği Hastanelerde, giren çıkan insan popülasyonunun en çok olduğu hizmet alanların başını çekmektedir. Standart durumlarda çokça kalabalık yerlerin hijyeninin kontrol edilmesi ve düzenli bir şekilde sağlanması bile büyük bir problem iken, herhangi bir hastaneye tedavi olmaya gelen hasta ve yakınları için tedavi olmak bir yana, birçok hastalığı da barındırıyor olması var olan bu durumu daha ciddi bir temizlik soru olarak konu alınması gerektiğini göstermektedir. Bu durum için hastane temizliği için yapılması gereken husus, diğer tüm alanların hijyenik temizliğine daha temkinli, derin ve ihtiyatlı olmak zorundadır.

Sağlıklı ve mikropların olmadığı bir ortamın oluşturulması, belirli alanlar için özel temizlik ürünleri ve profesyonel yöntemlerin kullanılması tüm hastane temizliği konusunda oldukça önemli bir biçimde yaklaşılması gereken kurallar arasındadır. Teknik olarak, çapraz bulaşma diye adlandırabileceğimiz bakteri ve enfeksiyon taşıma yolunun engellenmesi hususunda çok titiz ve profesyonel ekip çalışması yürütülmesinden geçmektedir. Çapraz mikrop bulaşmasında, temizlenecek olan alanda kullanılması gerekli malzemelerin bir başka temizlenecek alana taşınması bile, temizlik işleminin aynı alanda devam edercesine davranılmasının da yoğun olarak etkisi göstermektedir. Farzı misal, hastane temizliği için danışma masası için gereken hijyenik sağlığın sağlanması hususunda kullanılmakta olan temizlik malzemelerinin sterilizasyon sürecinden geçirilmeden direk yoğun bakım ünitesinde kullanmak, hala yaşamakta olan mikropların ve enfeksiyonların yoğun bakım ünitesindeki çalışma alanlarına da geçmesine sebebiyet verir. Böyle bir durumun önünü açar ve kritik seviyede enfeksiyonlara, hatta can kayıplarına muafiyet verebilir. Söz konusu insanın hayatı olunca, böyle bir işin şansa bırakılması dahi elbette ki düşünülemez.

Var olan bu durumlarda büyük riskler gün yüzüne çıkmaktadır. Dolayısıyla hastane temizliği sağlanması hususunda görev alan profesyonel temizlik firmaları işinin ciddiyetinde olan ve eğitim alan personeliyle girmektedir. Personellerini de belli zaman aralıklarında türlü kontrollerden geçirmelidir. Bununla birlikte kullanılması planlanan malzemelerin her ünite veya bölge için ayrıca tasarlanarak kullanılması, çapraz olarak bulaşmanın da önüne geçilmesi hedeflenmiştir. Türk Standartları Enstitüsü (TSE) belge sertifikalı ve genel olarak kaliteli temizlik ekipmanları kullanılması konusu ise bir prensip olmuştur. Hal böyleyken yapılacak olan sözleşmeye göre işverenin temizlik malzemelerinin temini hususunda talepte bulunması veya malzemelerin temizlik şirketi tarafından sağlanmasının belirli bir düzende kesilecek olan ürün faturasına hizmet ile beraber yansıtılması durumu oluşacaktır.

  • Hastane temizliği
  • Temizlik şirketleri
  • Hastane temizlik elemanı
  • Hastane temizlik şirketleri