Alışveriş Merkezi Temizliği

Alışveriş Merkezi Temizliği

Alışveriş Merkezi Temizliği

Alışveriş merkezi temizliği, büyük şehirlerde çok sayıda alışveriş merkezi bulunmakta ve de hala yapılmaya devam etmektedir. Alışveriş merkezi temizliği yapan firmalar da bu alışveriş merkezlerin kullanımı sırasında aktif bir rol almaktadır.

Alışveriş merkezi misafirlerini ağırlarken önemli tercih sebeplerinden birisi de sürekli devam eden temizlik hizmeti olacaktır.

Özellikle kış aylarında Ankara gibi soğuk şehirlerde insanlar alışveriş merkezlerini sıkça ziyaret ederler. Sinema izlemek, yemek yemek gibi bir çok konuyu bir arada bulundurduğundan ve sıcak olmasından dolayı daha çok tercih edilir. Ancak ziyaretçilerinin özellikle lavaboların temiz olması konusunda hassasiyeti bulunur. Saatlerce vakit geçirdikleri için oturdukları masa sandalyenin, kullanacakları lavabolar ve dolaştıkları koridorların temiz olduğunu görmek en doğal haklarıdır.

Bu koşullarda alışveriş merkezi temizliğinin en önemli konusu sürekliliğidir. Bu tür alanlarda temizlik 24 saat üzerinden hizmet alınmalıdır. Sabah erken saate gelen ekip alışveriş merkezini güne hazır ederken, öğlen vardiyasındaki personel temizliğin korunmasına hizmet eder. Gece çalışacak ekip ise daha genel temizlikleri tamamlar. Mesela tavan temizliği, asansör temizliği ya da çöp kovalarının yıkanması, alışveriş merkezi yemek yeme alanındaki masa ve sandalyelerin genel temizliği gibi gün içinde yapılamayacak işleri yaparlar.

Daimi/Geçici Temizlik Personeli Temini

Daimi/geçici temizlik personeli temini, Alışveriş merkezi temizliği dış kaynaklı bir firmanın tekeline girmiş durumdadır. Yerli sermayeye sahip bir çok temizlik firması bu tür temizlikleri yapabilecek donanıma sahip iken tüm alışveriş merkezleri bu dış kaynaklı ve tek bir firma ile yapılmaktadır. Bu durumda en üzücü olan verilen hizmet ile ilgili ayrıca bir üstün tarafı bulunmamasına rağmen tercih edilmesidir. Bu tercihin en büyük sebebi araştırma yapmamaktır. Burada bilinen ve farklı alışveriş merkezlerinde gördükleri bir firma ile doğrudan çalışma isteği olmasından dolayı bu firmanın iş sahası sürekli genişlemektedir. Ancak ülkemizde tüm şehirlere hizmet verebilecek kapasitede ve kurumsallıkta bir çok büyük firma da bulunur. Ya da kendi bölgesinde en iyi hizmeti vererek çalışan yine kurumsal temizlik firmaları vardır. Alışveriş merkezi gibi alanlarda bu ön yargıdan kurtulup kendi yerli sermayesi ile çalışan firmalara yönelmek aslında önemli bir adım olacaktır.

Alışveriş Merkezi Temizliği

Alışveriş Merkezi Temizliği

Alışveriş merkezi temizliği aslında temizlik sektörünün kolay işlerinden birisidir. Çünkü yalnızca genel alanların temizliği sağlanacağından belirli bir sistem kurularak ve işin planlanması yapılarak çok kolaylıkla takip edilebilecek bir temizlik koludur. Özel bir bilgi ya da deneyim gerektirmez. Koridorlarda bulunan tüm detayların silme işleminin yapılması ve zeminlerin makine ile yıkanması yapılarak güne hazır hale getirilmiş olur. Bundan sonrası için de koridorların sık sık kontrol edilmesi kalır. Ayrıca lavabo temizlikleri için ekipler oluşturulup bir çizelge ile takip edilmesi gerekir. Burada alışveriş merkezinin ziyaretçileri de lavabo temizliklerinin hangi sıklıkla temizlendiğini ya da en son ne zaman temizlendiğini takip ederler. Bazen memnuniyetlerini belirtirken bazen de şikayet iletebilirler.

Temizlik Personeli Şefi

Temizlik personeli şefi, zaman zaman personel temizlik saatini aksatabilir ve alışveriş merkezi lavaboları çok kısa bir sürede kirlenebilir. Ya da imza atmayı unutmak da yine sık rastlanılan bir konudur ki bu kez alışveriş merkezi ziyaretçisi temizliğin yapılmadığını düşünür. Kötü kullanım nedeniyle kirlilik de olabilmektedir. Burada kullanıcı gerekli özeni göstermeden kullandığından personel yeni temizlemiş olsa dahi şikayet ile karşılanabilmektedir. Lavabo temizliği için bir düzen oturtulmasının ardından alışveriş merkezi temizliği zor olmaktan çıkacaktır.

Yine yemek alanı temizliği de ayrı bir konu olarak karşımıza çıkar. Burada çalışan personel farklı bir çalışma sistemine sahiptir. Onların vardiyaları dahi farklı planlanmalıdır. Burada personelin hızlı olması önemlidir. Restoranlara ait tabakaların toplanması ve ilgili restorana hızlı bir şekilde ulaştırılması yapılır. Tek kullanımlık tabak ve diğer malzemelerin atılmasını yapar. Buradaki püf nokta ziyaretçi masadan kalktığı zaman en kısa sürede masadaki dağınıklığın toplanması ve yeni ziyaretçi için hazır hale getirilmesidir. Burada en küçük zaman kaybı işlerin birikmesine sebebiyet verecektir. Özellikle yoğun saatlerde bir dakika bile zaman kaybetmek çok sayıda masanın dolu görünmesine sebep olacaktır. Bu hem hoş bir görüntü değildir. Hem de yapılan işi tamamen yok sayacak kadar ciddi bir sıkıntı oluşturacaktır.

Devamlı Temizlik Personeli Hizmeti

Devamlı temizlik personeli hizmeti, bunların düzenli bir şekilde yapılması için çalışan personelin yanında, yönetici konumunda çalışanlar da ayrıca hizmet vermektedirler. Onlar da bir yandan planlanan işler yolunda gitmediğinde ilgili kontrolleri sağlarlar. Bunların hepsi bir bütündür. Bu temizliğin en önemli adımlarından birisi de kontroldür. Hangi alanda hangi saatte yoğunluk olacağı bazen önceden hesap edilemese de bu yönetici personel alışveriş merkezini sürekli kontrol ettiğinden gerekli yere ekstra personel takviyesi yaparak sorun olmadan yoğunluğu çözecektir.

Bu sisteme ayak uydurmak için yalnızca planlama ve kontrol yetecektir. Bu hizmeti vermek için uygun bir çok firmadan birisi de Tempo Grup olarak belirtilebilir. Alışveriş merkezi temizliği yapmanın programlamasını yapacak ve uygulayabilecek bir çok firmadan sadece birisidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


maltepe escort