Otel Temizliği

Tempo Grup Temizlik Şirketleri 0312 251 41 21

Otel Temizliği

Otel temizliği temizlik hizmetinin en profesyonel yürütülmesi gereken alanlarından biridir. Otellerde temizlik hizmeti çok önemsenerek yürütülmesi gerekmektedir. Temizlik konuları içinde en fazla uzmanlık gerektiren konulardan biridir.

Oteller faaliyet bölgeleri açısından birbirinden çok farklılıklar göstermektedir. Farklı yapılarda ve tasarımlarda olan otellerde ortak olan konu ise mutlak temizlik hizmetinin iyi yürütülmesidir.

Yaz otelleri veya şehir otellerinin tamamında temizlik ekibi müşteri memnuniyeti için çalışır. Bu farklı şekillerde denetlenir. Geri bildirim alınmaya çalışılır. Sürekli iyileştirme yapılmaya çalışılır. Çünkü otel temizliği bir otelle ilgili ilk izlenimi oluşturur. Otel temiz ise müşteri ilk izlenim olarak otele karşı olumlu yaklaşmaya başlar. Ancak beklediği temizliğe ulaşamayan müşteri otele mutsuz bir giriş yaptığından daha sonraki konulardan yeterince memnuniyet gösteremez. Bu sebepledir ki temizlik konusu otel yönetimleri tarafından ayrıca ve büyük önem göstererek ele alınır.

Oda Otel Temizliği Nasıl Yapılır?

Oda otel temizliği nasıl yapılır? Diye sorulduğunda tellerdeki temizlik hizmeti genellikle sözleşmeli temizlik personeli ile karşılanır. Bu durumda temizlik konusunu uzmanından yardım alarak bu konuda kendilerine rahatlatmak yolunu seçerler. Bu durumda uzman yöneticilerle ve eğitim ile sürekli desteklenen uzman personel kadrosuyla otelde temizlik hizmetini yerine getirirler. Bu durumda otel yönetimi asıl işi olan konaklama konusuna daha iyi yönelebilmektedir.

Otel temizliğinin diğer alanlardan daha önemli olmasının sebebi burada yaşadığı yerden uzağa tatil, iş toplantısı vb sebeplerle giden insanların otel odalarında kendilerini konforlu ve rahat hissetmelerinin gerekliliğidir. Temiz bir oda bunun için ilk şarttır. Elbette ki devamında yine başka konularla ilgili yaklaşımların da önemi vardır. Ancak ilk izlenim olarak kabul yeri ve temizlik hizmetlerinin ayrıca bir özen gerektirdiği doğrudur.

Otel Temizliği Ankara

                 Otel Temizliği

Otel Temizliği Nasıl Yapılır?

Otel temizliği nasıl yapılır? Otellerde temizlik konusu bir ekip işidir. Öncelikle temizlenecek alanlar ve ekiplerin vardiyaları tanımlanır. Tüm personellerin ilk eğitimleri ve iş başı eğitimleri tamamlanır. Ekip sahada yapacağı işlerle ilgili mutlaka net bir görev tanımına göre çalışır. Bunu kontrol eden bir ekip şefleri bulunur. Otelde temizlik firmasının yönetici olarak tayin ettiği bu şef ilgili konu ile ilgili mutlaka donanım sahibidir. Temizliğin organizasyonu otel veya benzeri kurumlarda önem kazanır. Hangi sırayla hangi işlemlerin yapılacağı baştan tanımlanmadır.

Temizliğe nereden başlanacağı ve hangi sırayla silim işlemlerinin yapılacağı personel tarafından bilinmelidir. Lavabo temizliğinin hangi sıra ile ve ne şekilde yapılacağının otel temizliği eğitimi personele verilmelidir. Hangi bezin odada, hangi bezin Lavabo de kullanılacağının renk ayrımı tüm otel geleni de belirlenmeli ve tek tip edilmelidir. Kat arabaları düzeni dahi tüm otel genelinde aynı olmalı ki personel farklı alanlarda çalışsa dahi düzen hiç bozulmamalı. Otellerde yatak düzenleme ve çarşaf değişimleri de ayrıca ele alınması gereken bir konudur. Yataklarda kullanılan çarşafların temizliği, iyi ütülenmesi ve son olarak da düzenli ve standart bir şekilde serilmesi de önem kazanır.

Otellerde temizlik kadar düzen de önemli olup bu konu da yine temizlik personelleri tarafından tamamlanan bir konudur. Odanın yeterli ve doğru şekilde temizlenmesinin ardından oda düzenlenir. Yatak belirlenen standartlara göre yapılır, otelin buklet malzemeleri yerleştirilir. Lavabo kağıdı, havlu vb. ihtiyaçlar tamamlanır. Perdenin düzeni sağlanır. Tüm bu işlemler otel temizliği tamamlandıktan sonra oda terk edilir.

Otel temizliklerinde mutlaka kayıt tutulur. Temizliği hangi personel, hangi saatte yaptığını kaydeder. Bunun önemi büyüktür. Birçok amaca hizmet edebilir. Kayıt otellerde önemli bir konu olup geriye dönük ihtiyaç olduğu çok durum gerçekleşebilmektedir.

Otel Genel Alan Temizliği

Otel genel alan temizliği, oda alanlarını temizliği tamamlanıp kayıt tutulmasının önemi kadar, genel alanların da temizliği önemlidir. Genel alanlarda bulunan asansör, lavabo, merdiven gibi alanlar için ayrı bir personel tanımlanabilir. Ya da bazen her personel kendi katıyla beraber ortak alanlarında temizliğini sağlar. Restoran ve buna benzer diğer ortak kullanım alanların temizliği de belli aralıklarla kontrol edilerek tekrarlanır. Böylelikle otel temizliği genelinde bir bütünlük görülür. Bütün bu sistemi organize eden ve kontrol eden bir yönetici olması zorunludur.

Hangi odanın hangi gün boşalacağı, hangi gün dolacağı ne zaman hangi alanda yoğunluk olacağı otelin ilgili birimleriyle olan iletişimle takip edilmelidir. Alınan bilgi doğrultusunda hemen organizasyonu yapmak bu yöneticinin görevidir. Odaların son kontrolü de mutlaka bu yöneticinin onayıyla olmalıdır.

Otel temizliği mutlaka deneyimli ve kurumsal bir temizlik firmasına emanet edilmelidir. Temizliğin her konusu mutlaka deneyim gerektirir ancak bunun en başında gelen alanlardan biri oteldir. Otel temizliği sisteminde oluşan en küçük aksaklık büyük sorunlara sebebiyet verebilmektedir. Bu sebepledir ki emin ellere teslim edilmelidir. Geri bildirimlerle otel yönetimi tarafından desteklenmesiyle birlikte daha başarılı bir sonuç olacaklardır.

Otel temizliğinde deneyimli firmalardan biri de Tempo Grup’tur. Bu konuda başarılı olmasının sebeplerinin başında konusunda uzman yöneticilere sahip olmasından geçer.

Gözünüzün arkada kalmayacağı şekilde, odaların her yerinin büyük bir titizlikle temizlenmesi, havalandırılması, ve müşterilerinizin sizi tercih ettiğine pişman olmaması için istikrarlı bir otel temizliği şirketi olan Tempo Grup, güncel teknolojiyi takip ederek trend olan ve sağlıklı ürünler kullanarak otel temizliği hususunda öncü bir markadır.

WhatsApp chat
maltepe escort