Site ve Toplu Konut Temizliği

Tempo Grup Temizlik Şirketleri 0312 251 41 21

SİTE VE TOPLU KONUT TEMİZLİĞİ

Site ve Toplu Konut Temizliği

Site ve toplu konut temizliği inşaat sektörünün de gelişmesi ile önemli bir sorun olarak site yönetimlerinin gündemine girmiştir.

Büyük siteler ve toplu konut projelerinin sayılarının artmasıyla birlikte site ve konut yönetimleri de eski sistem yerine profesyonellerin yönetmesi ile değişiklik göstermiştir. Site yönetim firmaları ortaya çıkmış, tüm süreçleri doğru ve yasal yollarla takip etmek için talip olmuşlardır. Bu yönetim sürecinin en başlıca konusu elbette ki Site ve toplu konut temizliği konusu olmuştur. Ortak alanların temizliği, çöplerin alınması, bina çevresinin bakımı gibi sayılamayacak kadar çok konuda destek alabilecek kişi veya firma arayışları gün geçtikçe artmaktadır.

Tek bloktan oluşan konutlarda temizliği eskiden olduğu gibi kapıcı sistemiyle yapmak belki mümkün olmaktadır. Ancak günümüzde yapılan lüks sitelerin temizliği tek personel ile sağlanamayacak kadar kapsamlı ve profesyonel yapılmak zorunda kalınmıştır.

Tek personelin ve kendi yöntemleriyle yapacakları temizlik site sakinleri için kesinlikle yeterli olmamaktadır. Bu sebeplerdir ki site temizliği de site yönetimleri gibi uzmanlarına bırakılması gereken bir iş olmuştur.  Günümüzde bu konu tecrübelerle anlaşılmıştır.

SİTE TEMİZLİĞİ

Site temizliği tam zamanlı ya da yarı zamanlı şekilde site büyüklüğüne göre değişebilmektedir. Birçok sitede tek personelin dahi yeterli olamadığı, çok sayıda personel gereken durumlar da bulunmaktadır.

Site ve toplu konut temizliği zamanlamaları ve şekli itibariyle diğer temizlik işlerinden ayrılır. Site temizlikleri gündüz saatlerinde ortak alanların, asansörlerin ve merdivenlerin temizliği yapılarak başlar. Site ortak alanlarında bulunan cam ve çerçeveler, yangın merdivenlerinin kapıları, görsel yapıdan kaynaklı toz alımı yapılacak çıkıntılar, kimi zaman borular da temizliğe dahil edilmelidir.

Bu şekilde tamamlanan temizlikler tercih edilmektedir. Yalnızca merdiven yıkanması gibi bir site temizliği veya bina temizliği kesinlikle kabul görmemektedir. Genel temizlik hizmetinin dışında ayrıca çöp alma hizmeti olmaktadır. Çöp alma hizmeti akşam saatlerinde yapılmaktadır.

Site ve Toplu Konut Temizliği

Site ve Toplu Konut Temizliği

PROFESYONEL TEMİZLİK ŞİRKETLERİ

Profesyonel temizlik şirketleri tam zamanlı ya da yarı zamanlı bu personel temini, site yönetimleri adına yapabilirler. Bunların vardiyaları çalışma şartları yapılacak olan sözleşmeye göre düzenlenebilecektir. Yapılan işin malzemeli ya da malzememiz olasına göre fiyat değişiklik göstermekle beraber hemen hemen tüm firmalar yaklaşık bir fiyat listesi ile bu hizmeti vermektedirler.

BİNA TEMİZLİKLERİ

Bina temizliklerinin en zor ve sıkıntılı kısmı çöp alma sisteminin kurulmasıdır. Birçok binada çöp alma sistemi hala mevcutta çalışan kapıcılar tarafından yapılır. Ancak bu konuda artan memnuniyetsizlikler sebebiyle bu konuda temizlik firmalarının gündemine girmiştir. Hızla çalışma sistemlerine dahil etmeye çalışmaktadırlar.

PROFESYONEL BİNA TEMİZLİĞİ

Profesyonel bina temizliği yapan firmalar çok büyük yüz ölçüme sahip toplu konut temizliklerini yaparlar. Bu temizlikleri yaparken personelleri vardiyalı sistemde çalıştırarak çöp alma sorununu bir düzene koymuşlardır.

Bina temizliği konusu çözüme kavuşturmak için birçok bina yöneticisi, temizlik firması arayışına girmiş bulunmaktadır. Ulaştıkları temizlik firmaları arasından kendilerine en uygun sistemle çalışan firmayı bulmaya çalışmaktadırlar.

Bina temizliklerinin en zor kısmı olan çöp alma konusu küçük yüz ölçüme sahip binalar için geçerli bir durumdur. Bu durumlarda gündüz temizlik hizmeti alınır. Tüm gün bina ortak alanlarının temizliği sağlanabilir. Ancak akşam yarı zamanlı ve saatli hizmet almak istediklerinde çözüme kavuşması zor bir durum oluşturur. Burada Bulunacak personelin saatlik ücretle çalıştırılması ve sigortalanması noktasında maliyetlerde yükselmeler olacaktır. Ancak eskiden olduğu gibi sigortasız ve düşük ücretlerle personel çalıştırma konusu giderek sorun olmaya başlamıştır.

Hem performans düşüklüğü, hem de sorumluluk alma konusunda sorunlar yaşanması firma üzerinden hizmet almayı zorunlu hale getirmiştir. Burada firmalar da saatlik hizmet verebilirler. Ancak personelin sigortalı olması ve saatlik hizmetinde yol parası sistemine dâhil olması sebebiyle mutlaka eskiye göre yükselen bir maliyeti bulunmaktadır.

BİNA GENEL TEMİZLİĞİ

Bina genel temizliği olarak site yönetimleri tam zamanlı personelin çalıştığı sistemi tercih etmektedirler. Bu şeklide site temizliklerini yaptırmak daha düzenli ve sistemli olmaktadır. Her konuda olduğu gibi site ve toplu konut temizliği de uzmanlara bırakılması gereken bir konudur. Bu konuda bazen site yönetimi ya da sakini olarak aklımıza gelmeyen alanların temizliğinin dahi planlandığını görülecektir.

Depo alanları, merdiven boşlukları, kazan dairesi gibi alanların da programa dahil edildiği görülebilecek ve izlenebilecektir. Profesyonel temizlik firmaları personelin hangi düzende ve sistemde çalışacakları ile ilgili planlamayı kendi yapacak ve personellerin eğitimlerini destekleyeceklerdir. Bu şekilde alacakları hizmet kendi planladıklarından  oldukça iyi olacaktır.

Site temizliği, bina temizliği ya da kurumsal temizlik şirketleri gibi farklı adları olsa da evlerimizin bulunduğu alanların temizliği son derece önemlidir. Site güvenliği ve temizliği hizmetlerini uzmanlarından aldığınız durumlarda personellerin devamlılığı ve kontrolü anlamında farklı hizmetler alabilirsiniz. Düzenli bir program dâhilinde ilerleyen temizlik, personel değişikliği olduğu halde aksamayacaktır. Hizmet alımı sisteminde çalışırken sistem kişiye bağlı değildir. Kişiler değişse de sistem devamlılığı söz konusu olacaktır.

Personel bulma, personelin kontrolü, personelin işe gelip gelmemesi gibi konuları düşünmek durumunda kalmamanız en önemli konulardan biridir. Personelin kontrolü, işinin planlanması da avantajınıza gelişecek konulardan biridir. Profesyonel olarak bu işi yapan firmalarla çalışmanız size farklı konularda birçok avantaj sağlayacaktır.

Bu avantajları size yaşatabilecek profesyonel temizlik şirketlerinden biri olan Tempo Grup size bu hizmetleri sunabilecek şirketlerden biridir. Daimi personel talepleriniz için ulaşmanız yeterli olacaktır.

WhatsApp chat
maltepe escort